БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО КУДО

Кудо е смесен Боен спорт, включващ пълен контакт удари, ритници, хвърляния и техники на земя.
Кудо не е просто смесена битка с акцент върху състезателната страна.
Това е спорт за цял живот, система за обучение на младежи, метод за самозащита и поддържане на здравето на възрастните.
Заедно с тези елементи, той подчертава „Reigi“ или уважението и етикета в своята традиция на Будо, която произхожда от Япония.
В този смисъл това е „модерно будо“, което вече се е разпространило в повече от 50 страни по света.
Световните първенства се провеждат веднъж на четири години, а през 2023 г. се провежда 6-то Световно първенство и 3-то Световно първенство за юноши.
Какво означава КУДО?
Една от целите на бойните изкуства, особено БУДО (Джудо, Карате-до, Кендо, Айкидо, “Кудо” и т.н.) е да тренира ума и тялото да станат силни и да използват тази сила за подобряване на нашата общност. Както е известно, думата “до” в Будо означава “начин на живот”. Също така е полезен метод за култивиране на младежи, които ще допринесат за обществото през трудните времена и събития в живота си. Можем да се осмелим да кажем, че Будо е жизненоважен „инструмент“ за тяхното дисциплиниране и водач дори в самите нас. Така че трябва да избягваме да бъдем неразбрани относно стойността на „Будо“ поради лошото впечатление, че обикновените бойни изкуства могат да дадат на хората „насилие без“ философия“. Избирайки тази философска дума „КУ“ като наше мото/идея, ние наричаме това Будо „КУДО“
„空“ (KŪ) означава три важни философски концепции.

  • 無常観 (Mujou kan)

,,Преходност“.

Поглед към живота/света като нещо преходно и празно. С други думи, всичко, което има форма, ще бъде смачкано или променено във формата си някой ден. (Следователно не е добре за нас да се привързваме или да сме обсебени от неща)

  • 相互依存 (Sougo izon)

„Взаимозависимост“.

Всички неща съществуват само защото зависят едно от друго (затова човек не трябва да бъде самоправеден или самонадеян). С горната идея доведете до следващата трета.

  • 不偏不党 (Huhen Huto)

„Отворен ум, безпристрастност, либерализъм“

Можем да спечелим всичко, ако се опитаме да го направим сериозно, но за да бъдем свободни, никога не трябва да упорстваме с тях, дори ежедневните дела, отделяйки се от предразсъдъци, пристрастия и така нататък. Тази гледна точка може да бъде изразена като „отворен ум (оригинален термин на основателя Азума)“. Но това никога не означава пътя на „Егоцентричен“, „егоистичен“, а „Отворен ум с щедрост“, „смирено сърце в силна вяра“. Така че тези, които избират „Кудо“ като Будо в живота си, трябва да мислят много за тези три думи. Тоест, когато сме изправени пред различни трудности, ние трябва да се изправим пред тях положително и никога да не избягваме без предизвикателство срещу тях, за да постигнем крайната, най-висшата истина.